Svet

KDR stiahla veľvyslanca vo Francúzsku pre podozrenie zo sprenevery 3 miliónov USD

od Radio France Internationale


Konžská demokratická republika odvolala svojho veľvyslanca vo Francúzsku pre podozrenie z „finančných nezrovnalostí“ pri riadení jej veľvyslanectva v Paríži.

Isabel Machik Ruth Shombe, ktorá je vo funkcii od januára 2022, v sobotu tieto obvinenia odmietla.

Shombe dostal príkaz vrátiť sa „do 15. januára 2023“, napísal minister zahraničných vecí Christophe Ludundula diplomatovi 27. decembra podľa listu overeného francúzskou tlačovou agentúrou AFP.

Objednávka nasleduje po minulomesačnom audite a podozreniach z finančných nezrovnalostí, „ktoré sa zdajú byť vašou osobnou zodpovednosťou za sumu 2,65 milióna eur za 11 mesiacov“.

Požiadal ho najmä, aby zaúčtoval „výpadok štátnej pokladnice“ vo výške približne 1,8 milióna eur na cestovných, vízových a iných správnych poplatkoch od januára do novembra.

Obvinili ho z „premeny pokladov veľvyslanectva na súkromné ​​mačiatko“ a nezákonného poskytovania pekných finančných výhod sebe a ostatným zamestnancom veľvyslanectva.

Shombe v sobotu na Twitteri tieto obvinenia odmietol a nótu ministra zahraničných vecí označil za „nasiaknutú kyselinou“ a „zneužitie moci“.

KDR je jednou z najchudobnejších krajín sveta, a to aj napriek obrovským zásobám nerastov od zlata a medi až po kobalt.

READ  Koronavírus: Prvá dodávka vakcín covid-19 dorazila do Izraela

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close