Hlavné správy

Na hrade Figačovo ožíva história

Na hrade Figakovo (mesto v Banskobystrickom kraji na juhu stredného Slovenska, historicky známe ako Fulek a ležiace v Nogradskej župe v Maďarsku), kde sa v sobotu uskutočnia 23. hradné hry. Návštevníci sa môžu dozvedieť o každodennom živote, kultúre a stredovekých tradíciách, keď hrad plnil významnú vojenskú a strategickú úlohu, uviedol v utorok pre agentúru MTI hlavný organizátor Hradné múzeum vo Figakove.

Podľa Fort Museum sa program začne v sobotu popoludní divadelným predstavením pre deti na chodúľoch s názvom „Vysocí remeselníci“.

Foto: Facebook/Hradné múzeum vo Fiľakove – Füleki Vármúzeum

V historickom tábore zriadenom pre Hradné hry vystupujúce skupiny umožnia nahliadnuť do života vo vojenských táboroch, predvedú bojové techniky a zbrane používané medzi 13. a 17. storočím, ale aj každodenný život a chod našich predkov. Čarodejnícke skúšky časom.

Foto: Facebook/Hradné múzeum vo Fiľakove – Füleki Vármúzeum

Tohtoročné podujatie prinesie tanečné a kostýmové vystúpenia z obdobia renesancie a baroka. Na Výstave plemien staromaďarských psov sa návštevníci môžu dozvedieť, ako naši predkovia používali plemená v stredoveku na poľovnícke, obranné, pastierske a vojenské účely.

Maďarský drôtosrstý vizsla so svojím úlovkom. Facebook/Dr Csábi Bettina.

Chýbať nebude ani ukážka sokoliarstva a workshopy, kde si návštevníci budú môcť vyskúšať rezanie ohňa, vkladanie olovených gúľ do zbraní a sekanie šabľou. Program ukončí barokový koncert na nádvorí.

Foto: Facebook/Hradné múzeum vo Fiľakove – Füleki Vármúzeum

Počas dňa sú verejnosti sprístupnené všetky expozície hradu, vrátane Storočia hradu Figačovo, Ručné práce v Figacovo stredovek a raný novovek a nálet z druhej svetovej vojny na Bunker Castle Hill.

Projekt podporili Fond menšinovej kultúry a Banskobystrický kraj.

Už v 12. storočí to bola drevená pevnosť a v priebehu storočí niekoľkokrát zmenil majiteľa: Maďarská oligarchia Krátko v rokoch 1311-1321 ho držal Matúš Sisák III. potom, V roku 1438 patril Alžbety Luxemburskej, ktorý ho z bezpečnostných dôvodov opevnil. V roku 1483 dobylo hrad vojsko kráľa Mateja. V roku 1551 ho neskorší pán Ferenc Bebek prebudoval na silnú vojenskú pevnosť. V 17. storočí, v časoch rozkvetu Figakova, sa kapitánom hradu stal Istvan Gohary II., ktorý hoci hrad opevnil, nedokázal ho ochrániť pred Turkami, ktorí hrad v roku 1682 zbúrali. Historická úloha pevnosti sa skončila. Archeologické vykopávky sa začali v roku 1941.

Hradné múzeum vo Figakove bolo založené v roku 2007 a Bebekova veža hradu bola obnovená ako historická pamiatka.

Súvisiaci článok

READ  Slovenský minister obrany povedal, že Slovensko bude opravovať a modernizovať vojenskú techniku ​​pre Ukrajinu

Tradičné Balok a Dni mesta na Figačove

Tradičné Balok a Dni mesta na Figačove

Súčasťou Balochových dní bude aj tento rok 27. ročník Nogradského medzinárodného folklórneho festivalu, ktorého vystúpenia potrvajú do 13. augusta. Pokračovať v čítaní

Odporúčaný obrázok: Facebook/Maďarská história 1366-1699

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close