Ekonomika

Poľsko posilní transatlantické väzby počas nasledujúcej Rady EÚ – EURACTIV.com

Poľsko sa chce počas svojho budúceho predsedníctva v Rade Európskej únie v roku 2025 zamerať na posilnenie vzťahov EÚ so Spojenými štátmi, oznámil v pondelok prezident Andrzej Duda.

Keďže Poľsko oslavuje svoje 19. výročie, TUDA využila príležitosť diskutovať o výhodách členstva v krajine a skúsenostiach Poľska ako členského štátu. Zopakoval tiež, že krajina bude v prvých šiestich mesiacoch roku 2025 viesť prácu Rady Európskej únie.

„Jednou z našich najvyšších priorít pre Európsku úniu počas nášho predsedníctva je posilniť našu spoluprácu so Spojenými štátmi, posilniť transatlantické vzťahy,“ povedal prezident v pondelok na spoločnej konferencii s premiérom Mateuszom Morawieckim v záhrade prezidentského paláca vo Varšave. . .

„Viac Ameriky v Európe, viac EÚ v Amerike,“ zhrnul s tým, že cieľom bude rozvíjať spoluprácu EÚ s Washingtonom, predovšetkým v oblasti obrany a hospodárstva.

Duda povedal, že spolupráca s USA je pre EÚ hlboká, vrátane vytvorenia systému kolektívnej bezpečnosti. Medzi príkladmi úspešnej spolupráce medzi blokom a USA uviedol spoločné úsilie na podporu Ukrajiny, vrátane prítomnosti amerických jednotiek v Poľsku a posilnenia východného krídla NATO.

Duda diskutoval o ďalšom rozšírení tábora pre nadchádzajúce predsedníctvo, vrátane budúceho členstva Ukrajiny a Moldavska v EÚ, čo označil za „historickú nevyhnutnosť“.

Uviedol, že Poľsko podporuje politiku otvorených dverí EÚ, a preto sa zameria na prístupové procesy krajín západného Balkánu, ktoré na vstup do únie musia čakať viac ako desať rokov.

„Premiér (Morawiecki) a ja vieme, čo to znamená dlho čakať, chcieť sa stať súčasťou slobodného Západu, kde sme dnes v politickom zmysle,“ povedal poľský prezident.

Poľsko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004 spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou a Slovenskom na základe Protokolu o pristúpení podpísaného v Aténach v roku 2003.

Poľsko počas svojho členstva v EÚ predsedalo EÚ zatiaľ len raz, a to v druhej polovici roka 2011. Medzi priority vedenia patria rokovania o členstve s Chorvátskom a asociačná dohoda s Ukrajinou.

READ  Inflácia dosiahla historické maximum

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Viac na rovnakú tému…

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close