Ekonomika

Chcete SUV? Zaplaťte mastnú pokutu. Francúzsko začína boj proti ťažkým automobilom

Nemôžeme znížiť emisie, keď sa autá neustále zväčšujú. To je argument francúzskej „zelenej“ skupiny, ktorá sa zasadzuje za zavedenie novej dane z väčších automobilov. Podľa najprísnejšieho variantu by SUV – vrátane elektromobilov – zdraželi o tisíce eur.

Čierny scenár vyzerá takto: za každý kilogram prevádzkovej hmotnosti nad 1,3 tony sa pri kúpe automobilu zaplatí pokuta, píše iDNES.cz. Päť eur za prvých 200 kilogramov nad limit, 10 eur za ďalších 200 kilogramov a dokonca 20 eur za každý kilogram nad 1 700 kilogramov.

Potrebujete konkrétny príklad, aby ste si to mohli lepšie predstaviť? Napríklad za jazdu na Volkswagene Touareg by Francúzi za nový zaplatili ďalších deväťtisíc eur. Je potrebné dodať, že nový hmotnostný limit nie je v žiadnom prípade vylúčený z už platných emisií.

Zatiaľ čo sa aspoň majitelia elektromobilov vyhýbajú emisným trestom, váha má padnúť tiež na nich. Iba jeho hranica je posunutá o 400 kilogramov vyššie kvôli prirodzene vyššej hmotnosti, ktorú dávajú zabudované batérie. Ukážme si to opäť na konkrétnom aute. Škoda Enyaq s hmotnosťou okolo dvoch ton bude „len“ drahšia o dvetisíc eur, ale napríklad Audi e-tron až o 11-tisíc eur.

Späť k hatchbackom a miniautám

Podľa priaznivcov zavedenia pokuty je motivácia pre tieto kroky jasná – za posledných 10 rokov sa ľudia naučili riadiť veľké a ťažké autá, ktoré skutočne nepotrebujú. Časy, keď taký Renault Clio pokojne slúžil ako rodinné auto, sú preč. Ľudia dnes kupujú aj SUV na nákupy.

Francúzska dcérska spoločnosť Fondu na ochranu životného prostredia (WWF) zverejnila minulý týždeň štatistiku, podľa ktorej SUV v roku 2008 predstavovalo iba päť percent predaja vo Francúzsku, čo je nárast z 38 percent v minulom roku, a tento podiel sa má v tomto roku zvýšiť nad 40 percent rok. .

READ  Dacia ukázala, ako vyzerá najlacnejší elektromobil v Európe. Model Spring dorazí na budúcu jar

Je to tiež za tým, že sa móda SUV preliala z veľkých miest na vidiek, registrácia športových úžitkových vozidiel tam začala prudko rásť okolo roku 2015. Z hľadiska vnútorného priestoru skutočne nezáleží na tom, či kupujete hatchback Renault Clio alebo jeho SUV. súrodenec Capture, v prípade väčších automobilov potom sedan VW Passat alebo SUV Tiguan. Budete však mať lepší prístup k SUV a budete mať lepší výhľad.

Na druhej strane si tieto dve výhody zamieňate s vyššou spotrebou, vyššími prevádzkovými nákladmi, vyššou spotrebou energie pri výrobe automobilov, komplikovanejším parkovaním v mestách a potenciálne vyšším rizikom úrazu chodcov pri nehode.

V tejto súvislosti súhlasia radikálni environmentalisti aj s umiernenými politickými skupinami. A tiež súhlasia s tým, že by nebolo zlé nútiť ľudí, aby nasadali na autá veľkosti, ktorá vyhovuje ich potrebám, nie neobmedzenému pohodliu alebo spoločenskému postaveniu. V takom prípade sú automobilky – brané čisto ideologicky – rozdelené.

S menšími autami by lepšie dokázali splniť stanovené emisné limity, na druhej strane majú vďaka vyššej cene lepšiu maržu na SUV. Ale ani v tomto prípade to nie je také jednoduché, malé autá nie sú pre výrobcov vždy výhodné z pohľadu komplikovanej emisnej matematiky.

Výnimka pre veľké rodinné autá

Popísaný radikálny návrh pochádza z dielne parlamentnej skupiny Écologie démocratie Solidarité (Ekologická demokracia Solidarita), ktorú tvorí 17 členov zameraných na životné prostredie a spoločenstvo. Podporujú ju aj ekologické organizácie – okrem spomínaného WWF pre ňu stavia aj francúzsky Greenpeace.

Vládna agentúra pre ekologickú transformáciu a solidaritu navrhuje o niečo miernejšiu variantu – paušálny poplatok 10 eur nad 1 400 kilogramov. Ak si to znova prepočítame na Volkswagen Touareg, vyjde nám necelých šesťtisíc eur, teda asi dve tretiny najradikálnejšieho dizajnu.

READ  Jedna z najsľubnejších vakcín sa už vyrába, bude k dispozícii o pár týždňov

Tieto opatrenia zahŕňajú niekoľko výnimiek. MPV pre veľké rodiny a menšie dodávky používané ako osobné automobily by mali byť pokutované. Zatiaľ nie je jasné, ako by sa jednotlivé kategórie klasifikovali. Je tiež možné porovnávať počet plnohodnotných miest alebo určiť určitý pomer medzi vnútorným priestorom a vonkajšími rozmermi.

SUV tvoria 70 percent francúzskej produkcie

Hoci návrh už v júni podporil francúzsky prezident Emmanuel Macron a počítalo sa s tým, že by mohol byť platný od januára 2021, jeho oponentom sa zatiaľ darí zdržiavať ho. Proti sa postavili vplyvné automobilové koncerny a odbory v automobilovom priemysle.

Tvrdia, že tento krok významne poškodí celé odvetvie, ktoré je už na pokraji emisných pokút, tlaku na elektromobilitu a samozrejme koronavírusovej krízy, ktorá znížila predaj automobilov o desiatky percent.

Podľa šéfa únie celej skupiny PSA, do ktorej patria francúzske značky Peugeot a Citroën, by váhový trest klesol na 70 percent automobilov vyrobených vo Francúzsku. V domácej krajine zostáva výroba veľkých a drahých automobilov. V prípade Peugeotu sú to všetko modely SUV, v prípade Renaultu potom modely Scénic, Talisman a Espace.

Zloženie: 100% bavlna.„Vláda tak preberá zodpovednosť za hospodársku katastrofu, ktorá z hľadiska životného prostredia nemá zmysel.“ poznamenáva Olivier Lefebvre. A súčasnú kampaň prirovnáva k tomu, čo sa dialo po afére Dieselgate, ktorá poznačila výrobu naftových motorov pre osobné automobily.

Zatiaľ odoláva aj francúzsky minister priemyslu Bruno Le Maire, ktorý upozorňuje na obrovské riziko poškodenia domáceho priemyslu. Návrh bude pravdepodobne meškať minimálne rok, prípadne sa zmiernia sankcie.

V hre je napríklad pokuta 10 eur za kilogram nad 1 700 kilogramov hmotnosti, účinná od roku 2022. Pre model VW Touareg by to znamenalo pokutu „iba“ tri tisíc eur.

READ  Škoda zverejnila ceny elektrifikovanej Octavie. e-TEC, iV a RS iV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close