Svet

Mbeki hovorí, že Mnangagwa „urobí to, čo je v záujme Zimbabwe“

HARARE – Bývalý juhoafrický prezident Thabo Mbeki sa opýtal: „Čo je v záujme Zimbabwe?“ To by sa mal pýtať sám prezident Emmerson Mnangagwa. Posunúť krajinu vpred po minulomesačných kontroverzných voľbách.

V rozhovore pre SABC v New Yorku, USA, kde sa zúčastňuje na stretnutiach Organizácie Spojených národov, Mbeki neponúkol žiadne riešenie súčasnej krízy, ale navrhol, aby problém vyriešila decentralizovaná vláda – ako tá, ktorú sprostredkoval v roku 2009. Politická kríza ovplyvňuje šance Zimbabwe ukončiť neutíchajúcu hospodársku krízu.

„Keď obyvatelia Zimbabwe videli, že voľby nepriniesli víťaza v roku 2008, rozhodli sa spojiť ako Zimbabwe na päť rokov a zistiť, čo môžeme spolu urobiť,“ povedal Mbeki vo štvrtok vo vysielanom rozhovore.

„Čo by vás malo inšpirovať, nie je povedať, že som vodcom ľudu Južnej Afriky alebo vodcom ANC, ale „čo je v záujme krajiny?“ To znamená…ľudia zastávajú politické pozície. Čo je v takejto situácii v najlepšom záujme Zimbabwe?

Paralelne so svojím vlastným odvolaním ako vodca ANC Mbeki povedal, že mohol protestovať – ​​ako Mnangagwa robí zistenia pozorovateľskej misie SADC – ale nakoniec sa rozhodol „prijať nesprávne rozhodnutie“, ktoré vyvolalo rozhodnutie sudcu. Povedal, že on a ďalší členovia jeho vlády boli zapojení do politického sprisahania s cieľom obviniť jeho vtedajšieho zástupcu Jacoba Zumu.

V záujme toho, čo sa stane s Južnou Afrikou, som považoval za najlepšie povedať, že budeme nasledovať toto nesprávne rozhodnutie, pretože ak by sme povedali „nie“, keby sme povedali „nepôjdem“, vytvorilo by to obrovská kríza. ,“ povedal.

Líder trojky SADC Hakainde Hichilema, zambijský prezident, povedal, že Mbeki sa ešte musí rozhodnúť o správe volebnej pozorovateľskej misie SADC.

Pre SABC povedal: „Nie som veľmi blízko k zimbabwianskym (volebným) procesom. Ale pokiaľ viem, pozorovatelia SADC uviedli, že voľby nereprezentovali názor ľudí, pokiaľ ide o ich názor a po predložení ich podať správu prezidentke SADC v Zambii Hichileme, neurobil som. Čo potom? Neviem, čo sa stalo. Predpokladám, že člen SADC by si mal správu prečítať a urobiť rozhodnutie alebo odporučiť, čo by sa malo urobiť.

„Voľby v roku 2008 boli veľmi kontroverzné a potom druhé kolo prezidentských volieb bolo poznačené násilím a zimbabwianske strany sa zhodli, že jediný spôsob, ako reagovať na túto realitu, je spojiť sa v jednej vláde. Národná jednota. Toto je odpoveď na to, čo sa dialo počas volieb.

Zimbabwianska volebná komisia (ZEC) uviedla, že Mnangagwa vyhral voľby 23. augusta so ziskom 52 percent hlasov, zatiaľ čo rival Nelson Chamisa získal 44 percent hlasov.

Zahraniční pozorovatelia zaznamenali rozsiahle zastrašovanie, zatýkanie miestnych volebných pozorovateľov s cieľom zastaviť paralelné hlasovacie plány, policajné narušenie opozičných zhromaždení, kompromitovaných sudcov a nedostatok transparentnosti ZEC.

Mnangagwa vymenoval kabinet a je odhodlaný viesť krajinu počas svojho druhého a posledného päťročného funkčného obdobia, ale Chamisova občianska koalícia za zmenu požaduje opakované hlasovanie pod dohľadom SADC a Africkej únie.

Na okraji Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov sa Mnangagwa usiloval o stretnutie s prezidentom SADC Joaom Lourencom, prezidentom Angoly; Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa a mozambický prezident Philippe Nyusi sa zdalo, že zúfalo chcú získať podporu, keďže jeho vláda pokračovala v neoblomných obvineniach z podkopávania správy pozorovateľov SADC.

Mnangagwa a jeho strana Zanu PF sa obávajú, že Hichilema – ktorý bojkotoval slávnostnú prísahu 4. septembra v Harare – by mohol spustiť mimoriadny summit, na ktorom by sa prediskutovala správa pozorovateľskej misie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close