Zábava

Slovenský súd v roku 2018 podnikateľa v prípade vraždy novinára oslobodil

Špeciálny trestný súd v Pezinku neďaleko hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý sa zaoberá niektorými z najzávažnejších prípadov Slovenska, v piatok uznal Marion Koknerovú za vinnú z vraždy Jána Kuciaka a 27-ročnej Martiny Kužnírovej, ktorá o ňom písala minulý piatok. .

Zločin šokoval národ a zvrhol vládu.

Súd uviedol, že nebolo dokázané, že strojcom bol pán Kogner.

Partnerka pána Kognera Alena Szusová však bola za podiel na vraždách usvedčená a odsúdená na 25 rokov väzenia.

Prípad ešte nie je skončený, vláda aj obžalovaní sa môžu odvolať.

Prokuratúra žiadala pre oboch obvinených doživotie.

Rodičia pána Kuciaka a pani Kužnírovej odišli zo súdu ešte pred prečítaním rozsudku.

„Nemá to žiadnu logiku,“ povedal novinárom otec novinára Jozef Kuciak. „Ja tomu nerozumiem.“

„Samozrejme, že sa odvoláme,“ povedala matka Martina Zlata Kužnírová. „To, čo sa stalo, je nemožné,“ povedal. „Je to výsmech spravodlivosti.“

Dňa 21. februára 2018 bol pán Kuciak postrelený do hrude a pani Kuznírová do hlavy v ich dome vo Veľkej Makke, východne od Bratislavy.

Prokuratúra uviedla, že Kogner sa novinárke vyhrážal po tom, čo zverejnila správu o jeho obchodnom styku. Kuciak zverejnil celkovo deväť príbehov o pánovi Kognerovi.

Vraždy vyvolali rozsiahle pouličné protesty, aké v Československu nezažili od protikomunistickej zamatovej revolúcie v roku 1989. Následná politická kríza viedla k pádu koaličnej vlády na čele s populistickým premiérom Robertom Ficom.

Pán Kuciak vyšetroval korupciu vo vláde, keď ho zabili.

Súd v Pessinocku rozhodol v tomto prípade už druhýkrát.

Pôvodne oslobodila pána Kognera v septembri 2020 s tým, že neexistujú dostatočné dôkazy pre odsúdenia. Právnici sa odvolali.

Slovenský Najvyšší súd v júni 2021 zamietol oslobodzujúci rozsudok a nariadil obnovu konania s tým, že nižší súd správne nevyhodnotil dostupné dôkazy, keď oslobodil pána Koknera a Jusovú.

READ  Miss Earth z Miss Universe Slovenskej republiky

Ďalší traja obžalovaní boli už predtým odsúdení a odsúdení na doživotie.

Jeden z nich, bývalý vojak Miroslav Marček, sa priznal k zastreleniu Kuciaka a Kuznírovej a v apríli 2020 bol odsúdený na 23 rokov väzenia. Prokuratúra uviedla, že pán Gogner zaplatil Marckovi za vykonanie vrážd.

Kogner bol medzitým odsúdený na 19 rokov väzenia v samostatnom prípade podvodu, zatiaľ čo Zsuzsová dostala za vraždu starostu 21 rokov väzenia.

Tieto rozsudky sú konečné.

V decembri 2019 americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na Kočnera a šesť jeho podnikov za vyhrážanie sa Kuciakovi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close