Svet

Stretnutie najvyšších amerických generálov, veliteľa UPDF v Somálsku

Niekoľko týždňov po útoku aš-Šabáb na predsunutú operačnú základňu v Ugande, pri ktorom zahynulo 54 vojakov, sa najvyšší americkí vojenskí generáli amerického velenia v Afrike stretli s generálporučíkom Samom Okidingom, veliteľom prechodnej misie Africkej únie (ATMIS) v Somálsku.

V stredu sa generál Michael Langley, veliteľ amerického velenia pre Afriku, stretol s generálom Okidingom a ďalšími vysokými vojenskými predstaviteľmi, aby prediskutovali „oblasti vzájomnej spolupráce“.

O dva dni neskôr sa ďalšia skupina generálov americkej armády pod vedením generálporučíka Jonathana Bragu, veliteľa Veliteľstva špeciálnych operácií americkej armády, a kontradmirála Jamieho Sandsa, veliteľa amerického námorníctva Veliteľstva špeciálnych operácií Afrika, stretla s genpor. Okiding a jeho tím. Americkí generáli opísali záväzok Ameriky spolupracovať s ATMIS a podporovať Somálsko v jeho boji proti al-Shabaab.

„USA sú jedným z našich medzinárodných partnerov. Do tejto misie vložili veľa zdrojov a diskutovali sme o kľúčových otázkach,“ uviedol generálporučík Okiding vo vyhlásení, ktoré v sobotu vydal ATMIS.

„Keď ATMIS odíde, nachádzame sa v procese prechodu [end of next year], mali by sme byť hrdí na našich bratov a sestry, ktorí zostali pozadu, aby prevzali zodpovednosť za bezpečnosť svojej krajiny. To je naša nádej…“

Stalo sa tak niekoľko týždňov po tom, čo M. Museveni obvinil americkú armádu, ktorá v Somálsku prevádzkuje ozbrojené bezpilotné lietadlá, z nedostatočnej odozvy počas útoku na ugandskú vojenskú základňu, ktorý viedol povstalcov aš-Šabáb, aby ju obsadili a chopili sa zbraní.

Prezident Museveni uviedol, že velitelia UPDF pripojení k ATMIS žiadali o leteckú podporu z Turecka a Spojených štátov, ale nedostali ju. Povedal, že ak Uganda nedokáže získať podporu od svojich partnerov, bude si musieť kúpiť vlastné drony.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close