Svet

Viceprezident Organizácie Spojených národov ukončil návštevu Južnej a východnej Afriky

(New York, 17. novembra 2023) Námestníčka generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Joyce Msuya zdôraznila záväzok Organizácie Spojených národov na konferencii OSN o zmene klímy (COP 28) na návšteve štyroch krajín v južnej a východnej Afrike. Keďže klimatická kríza zvyšuje humanitárne potreby ľudí a vlád v regióne.

„Vzhľadom na zraniteľnosť afrického kontinentu voči klimatickým šokom ľudia odvážne vytvárajú svoje vlastné riešenia, pokiaľ ide o prevenciu a adaptáciu,“ povedala pani. povedal Msuya na konci svojej trojtýždňovej úlohy. „Na COP 28 musí zvyšok sveta dať jasne najavo, že týmto výzvam nebude čeliť sám.“

Približne 168 miliónov ľudí v subsaharskej Afrike potrebuje humanitárnu pomoc. Klimatické hrozby znásobujú účinky konfliktu a súvisiaceho vysídľovania v niektorých častiach regiónu a stávajú sa jedným z najväčších hnacích síl dopytu.

Pani. Msuya to videl na vlastnej koži v prvej krajine svojej cesty, Mozambiku, kde kombinovaný vplyv cyklónov, konfliktov a klimatických zmien prinútil humanitárnu potrebu viac ako 2 milióny ľudí.

Námestník generálneho tajomníka sa stretol s vládnymi predstaviteľmi vrátane ministra dopravy a komunikácií; minister verejných prác, bývania a vodných zdrojov; a námestník ministra zahraničných vecí a spolupráce. Diskutovali o úsilí pripraviť sa na El Niño, pozitívny dipól Indického oceánu a začiatok cyklónovej sezóny v roku 2024 – uprostred prebiehajúcich humanitárnych potrieb.

V severnej provincii Cabo Delgado zástupkyňa generálneho tajomníka priamo videla, ako humanitárna komunita pomáha budovať odolnosť miestnych komunít. Tam hovoril s ľuďmi, ktorí utiekli pred násilím, ktoré vypuklo v roku 2017, a vrátili sa do okresu Mogimboa da Brea.

V Tanzánii sa pani Msuya stretla s prezidentkou Samia Suluhu Hassan, aby preskúmala spôsoby, ako posilniť miestne komunity tvárou v tvár klimatickým hrozbám a zabezpečiť, aby mali zdroje, ktoré potrebujú, aby mohli konať pred katastrofami.

READ  Ukrajina - OSN vyzýva na ukončenie ruskej vojny vo svete

Po svojej misii v Keni viedol námestník generálneho tajomníka rozhovory s viceprezidentom Rigadi Khachagwom, pričom zdôraznil podporu OSN vládnej reakcii na sucho a záplavy vyvolané El Niño, ktoré za posledné tri týždne vysídlili viac ako 122 000 ľudí. .

V Botswane pani Msuya sa stretol s prezidentom Mokgweetsi Masisi a diskutoval o pokračujúcom záväzku krajiny k multilateralizmu a stratégiám v oblasti zmeny klímy s cieľom pomôcť komunitám v prvej línii prispôsobiť sa.

Počas svojej práce námestník generálneho tajomníka opätovne potvrdil podporu Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí zvyšku humanitárnej komunity a dôležitosť partnerstva OCHA s Juhoafrickým rozvojovým spoločenstvom (SADC) a Svetovou bankou. Ako súkromný sektor. V Humanitárnom a núdzovom operačnom centre SADC videl z prvej ruky, ako toto zariadenie prináša revolúciu v pripravenosti a reakcii na katastrofy v regióne.

„Odolnosť komunít v Mozambiku, Tanzánii, Keni a Botswane by nás všetkých mala podnietiť k akcii,“ povedala Msuya. „To znamená pevné záväzky odstrániť medzeru vo financovaní zmeny klímy – pretože tí v prvej línii nemôžu čakať.“

Pre viac informácií kontaktujte:

V New Yorku: Eri Kaneko, (+1) 917 208 8910, [email protected]
V Ženeve: Jens Lark, (+41) 79 472 9750, [email protected]

B-roll práce je dostupný tu: https://www.unocha.org/media-centre/mozambique-asg-msuya-visit-16-november-2023

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close