Svet

Popis: Mjanmarská armáda stráca kontrolu

Zmeny vo vojenských výdavkoch v období po roku 2011 vytvorili nerovnováhu medzi pechotou, námorníctvom a letectvom. Od roku 2006 výdavky Mjanmarska na vojenské vybavenie uprednostňujú námorníctvo a letectvo, hoci hlavnou výzvou armády je protipovstalecký boj (ktorý má na starosti armáda).

Podiel armády na rozpočte na rok 2011 (23,6 percenta) – schválenom Štátnou radou pre mier a rozvoj pred odovzdaním moci – bol 2 miliardy USD. To sa zhodovalo s plánmi na rozšírenie vzdušných síl prostredníctvom nákupu lietadiel MiG-29 pri získavaní námorných ponoriek z Ruska, Indie a Číny.

Tieto veľké akvizície vstupeniek prišli na náklady armády: vojaci, ktorí sú teraz umiestnení na fronte, vraj používajú ako batohy bambusové koše. Ba čo viac, 522 pozemných práporov armády nemá dostatok personálu.

Poškvrnená dôveryhodnosť

Tieto minulé politické rozhodnutia teraz zasiahli domov. Mjanmarská armáda si veľmi dobre uvedomuje stratu pevností ako Mongo a Kunlong, ktoré obsadili predchádzajúce koaličné sily z CPP v rokoch 1967-68 a 1989. Nedávne aktualizácie na Facebooku zo síl operácie 1027 ukazujú bojovníkov etnických ozbrojených skupín pochodujúcich do mjanmarskej vojenskej základne. V Kunlongu sú viditeľné opustené tanky, raketomety na nákladných autách a dokonca aj húfnice.

Aj keď SAC a mjanmarská armáda identifikujú hlavné príčiny súčasných udalostí po operácii 1027, môže to byť príliš málo a príliš neskoro. Dôveryhodnosť mjanmarskej armády bola pošpinená v očiach jej podporovateľov a odporcov.

Wai Mo je bývalý barmský politický väzeň, ktorý sa stal novinárom. Bol tiež hosťujúcim členom v programe mjanmarských štúdií na ISEAS – Yusuf Ishaq Institute. Tento komentár sa objavil ako prvý Na blogu inštitútu ISEAS-Yusof Ishak, Fulcrum.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close